
Minden, ami még futás 2.0
Lépcsőfutás:
keress egy lépcsőt, kb. 20-30fokos legyen, több lehet:)
Bemelegítés: 5 perc
Alaposan melegítsd be ízületeidet, mielőtt nekifutnál a lépcsőknek. Koncentrálj a csípő-, boka-, és térdizületre!
- Lépcsőfutás: 3-5 ismétlés
Fuss fel a lépcsőn. Próbálj minden körben gyorsabb és gyorsabb tempót elérni. Visszafele fuss vagy sétálj le.
- Lépcsőugrás guggolással: 3-5 ismétlés
Állj meg a lépcső alján csípőszéles terpeszben. Guggolj le. Amikor a guggoló pozícióból felfelé jössz, ugorj egy lépcsőfokkal feljebb. Mikor leérkezel, már rögtön mehetsz is le guggoló pozícióba. Folytasd ezt egészen az utolsó lépcsőfokig, lépcsőről-lépcsőre. Visszafele sétálj le.
- Lépcsőhaladás oldalt fellépéssel: 3-5 ismétlés
Állj meg az első lépcsőfok előtt merőlegesen arra. Tehát nem szemből, hanem oldalt. Hajlítsd be a térdedet, mintha egy fél guggoló pózt vennél fel. Lépj egyet oldalra, fel a következő lépcsőfokra. Marad ebben a guggoló pozícióban, majd emeld a másik lábadat is fel a lépcsőfokra. Amikor stabilan állsz, folytasd ezt az oldallépést felfelé, lépcsőről, lépcsőre. Visszafele sétálj le, majd a másik körben a másik lábaddal indítsd a mozgást.
Alapos bemelegítés, legalább 10perc, majd:
3 km bemelegítő futás majd lépcsős edzés:
Most csak felfelé dolgozunk, lefelé mindig séta!
felfutás minden lépcsőfokot érintve 3x
felfutás minden 2. lépcsőfokot érintve 3x
felfutás minél hosszabbat lépve 3x
páros lábon szökdelve minden lépcsőfokot érintve 3x
páros lábon szökdelve minden 2. lépcsőfokot érintve 3x
terpesz-zár szökdelés minden lépcsőfokot érintve 3x
pótlehetőségek:
egylábas szökdelések
guggolásból - felugrások
2 km levezető futás, és 15 perc nyújtás.

Téli futás:
A Duke University kutatása szerint a futás növeli a szerotonin szintjét a szervezetben, így kimondottan hatásos ellenszer lehet a téli depresszió ellen. Ha ehhez hozzáadjuk a szabad levegőt, és a téli szürkeségben begyűjthető maximális napfénymennyiség felvételét, már teljesen nyert ügyünk van.
Néhány segítség:
Alaposabban és hosszabban melegíts be! Ne feledd, hogy télen az izmok merevebbek, lassabban melegszenek be. Mielőtt kilépsz a hidegbe, melegíts be a szobában / garázsban / lépcsőházban. Az utolsó rétegeket csak akkor vedd fel, ha indulsz! Kezdj sétával, majd lassú futással. Teljesen természetes, hogy lassabban jön a "flow" érzés, lassabban "kapjuk el a fonalat...
Futás után:
Ne maradj nedves futóruhában! Amilyen gyorsan csak lehet, menj melegbe és öltözz át, zuhanyozz le vagy fürödj meg, a vízhez adhatsz rozmaring, eukaliptusz vagy törpefenyő illóolajat, ezek izomlazító hatásúak. Fürdés után öltözz fel száraz, meleg ruhába! Aztán jöhet a nyújtás!
Igyál úgy, mintha nyáron futnál. Majdnem annyit izzadunk télen is, mint egy kellemes meleg "rövidnadrágos" edzés alkalmával.
Mindannyian ismerjük őket, a tisztességes időjárási futók fajait, akik a tavaszi esőzések alatt a sarokban futó cipőket hagyják el, és búcsút várnak egy hosszú téli szünetnek, amikor a napok rövidebbek. Csalódott, fél év múlva kiderül, hogy az űrlap teljesen eltűnt, míg a klub kollégái szerelmesebbek, mint valaha. Nem kell. Mivel a hideg évszakban a képzés ugyanolyan örömöt hozhat, mint nyáron, ha bizonyos szabályokat követ. Néhány játékos még inkább az őszi és téli mozgalmat részesíti előnyben a forró napsütés alatt.
A mottó
Télen a pihenésről számolnak be, hiszen a futó lelke elakadhat. A kemény versenyek és a tempóegységek mögöttünk vannak, az őszi maraton széles körű előkészítési programja eltűnik, a részletes képzési terveket rendszeresen feldolgozták. Most már távolodik a nagy sebességtől, az 1-es alapvető tartósság (GA 1) mérsékelt ütemétől a maximális pulzusszám 65-75% -ánál, távol az anaerob képzési formáktól a jól érzett tényezőhöz, távol a teljesítmény-nyomástól az újjáépítéshez. Ez biztosítja a test pihenését és pihenését. A futás télen sokkal szemlélhetőbb lehet, mint az év bármely más időpontjában. A pihenés helyett az erőfeszítés a mottó.
Helyesen alkalmazkodj
Mivel a napok rövidebbek, nedvesebbek és hidegebbek, ajánlott, hogy az egységek ne legyen túl hosszúak. Hatvan-kilencven percnyi képzésre van szükség. A sérülések elkerülése érdekében egy kiterjesztett indítási fázis hasznos. Különösen télen időbe telik, amíg az izmok üzemi hőmérsékleten vannak. Másrészt a fokozatos kivonást nem szabad túlterhelni, mivel nagyon gyorsan lehűl, és ezáltal növeli a hidegveszélyt. Ezért a futás után hosszabb beszélgetés nem ajánlott. Fontos, hogy a sport után a lehető leghamarabb megszabaduljon az izzadt textíliáktól, hogy meleg tusszal és száraz ruhába jusson.
Télen végzett képzés során különösen fontos a megfelelő ruházat. Alkalmas az úgynevezett hagymás megjelenés, amely több rétegben könnyű futó textileket visel. Három-négy réteg gyakori. Egy funkcionális alsónadrágot visznek közvetlenül a bőrön, ami a nedvességet áthelyezi a külsőre. Egy vagy két, hosszú ujjú, funkcionálisan futó ing van rajta. A következtetés egy könnyű, futó kabát, amely kívülről áteresztő, de véd a szél és az eső ellen. Nem szabad elhanyagolni a nyakot és a fejet. A funkcionális sál csak néhány euró boltban van, valamint speciális kupakok, amelyeket csak jelentős fagyási hőmérsékleten kell lefedni, de a füleknek is ki kell terjedniük. A fagyasztás körül vagy enyhén alacsony hőmérsékleten a csúcsos sapka elég gyakran ahhoz, hogy megakadályozza a túl sok hő elvezetését a fejen. Ha ez a helyzet, akkor a szervezetnek túl sok energiát kell költenie ahhoz, hogy szabályozza.
Kesztyű és hüvelykujj
Akár kesztyűt is viselnek, mindenkinek magának kell eldöntenie. A kézmozgás során a kezek nagyon gyorsan felmelegednek a megnövekedett véráramlás miatt, ezért mindig megfigyelhető, hogy a gyakorlók megszabadulnak a kesztyűtől, de aztán nincsenek kabátzsebük, hogy azokat megrakják. A rendkívül egyszerű kialakítású speciális kesztyűk lehetnek a megoldás. Nem kevés sportoló télen túl meleg, és nem emlékszik arra, hogy a test nagyon gyorsan felmelegíti a testet. Ez tiszta stressz a szervezet számára. Most már - mint a középkori képzésben is - túl sok energiát költ, hogy ne túlhevüljön, ami azt eredményezi, hogy az izom sérülések és fertőzések kinyílnak. Ezenkívül a túl vastag ruházat korlátozza a mozgás szabadságát. A hüvelykujjszabályként a futó megfelelően felöltözött, amikor enyhén mozog az edzés elején.
Megfelelő lábbeli
Általában ősszel és télen a szokásos futócipő elég. De ha sáros talajjal kerül a terepre, vagy a hóban képzett, akkor a Trail cipőt ajánljuk, amelyek speciálisan profilozottak és védelmet nyújtanak a csúszás ellen. Jobb fogást biztosítanak a szilárdabb kivitelezés és az erősebb talp révén. A modern nyomvonalcipők alig nehezebbek, mint a szokásos futócipők, és jól viseltek a keresztversenyeken a tüskés cipő helyett. Emellett védelmet nyújtanak a hideg és a nedvesség ellen.
A biztonság érdekében
A sötétségben járás veszélye annak, hogy nem látják, vagy nem is tudják megfelelően megnézni, hogy hova kell lépni. Ezért a sapkát és a kesztyűt tartalmazó sportruházat fényvisszaverővel kell ellátni. Még jobb, ha foszforeszkáló anyagból készült fényvisszaverő mellényt bevonunk. Mindenesetre a futónak egy fényszórót kell viselnie, amikor az erdőben vagy a gyengén megvilágított utakon van. Nem csak a nők számára ajánlott, hogy ne járjon egyedül. Gyorsan csúszhat, megsebezheti magát, és segítség nélkül állhat ott. Még a mobiltelefon is jól teljesít. A simaságú képzést általában elrettentik. Ezután ne védje meg a nyomvonal cipőit. A gyakorlat azt mutatta, hogy a saját futócipőjének a mobil tüskés vagy karomhúzóval történő frissítése csak nagyon korlátozza a kívánt hatást.
A tél nem azt jelenti , hogy szögre kell akasztani a futócipőt. Sőt, a elűzi a depressziót, energiával tölt fel, illetve garantálja, hogy jó formát a nyári szezonra:)
Néhány ötlet:
Védd a végtagjaidat:
A test hőleadásának mintegy 30 százaléka a kezeinken és lábainkon keresztül történik. Jó minőségű, varrás nélküli vastagabb futózokni és kesztyű alaptartozéka a téli futásnak!
Öltözz rétegesen:
A legalsó, közvetlenül a testtel érintkező réteg legyen vékony, szintetikus anyagbólkészült nedvességelvezető trikó. A külső réteg legyen lélegző Gore-Tex, mely véd a széltől és csapadéktól, miközben kiengedi a fölösleges párát és hőt, ezzel egyszerre védve a túlmelegedéstől és lehűléstől. Amennyiben nagyon hideg van, szüksége lesz még egy középső, polár rétegre is.
A futónadrág legyen vastagabb, amire esetleg még egy rövid nadrágot is húzhat a megfelelő hőtartás érdekében. Én kedvelem a "szélnadrágot" is.
Kerüld a túlöltözést: Amint mozogni kezdesz, bemelegszel, így az a tuti ha elindulsz futni még egy picit cidrizelJ
Ne feledd a sapkát! A hőleadás kb. 40 százaléka a fejen át történik. Nagy hidegben, ha hosszút futók, én mindig viszek magammal pótsapkát.
Bemelegítés:
A hideg ellenére is szükség van a megfelelő bemelegítésre a sportsérülések elkerülése érdekében. Ne feledje, hogy télen az izmok merevebbek, lassabban melegszenek be. Télen én a garázsban / lakásban melegítek be, innen kezdem az edzéseimet, rendszerint egy rövid élnénk sétával, majd utána kezdődik a futás!
Maradj látható:
Élénk színű ruhák, este fejlámpa, villogó, fényvisszaverő csíkok....
Ne maradj nedves ruhában!
Az edzés végén, amilyen gyorsan csak lehet, menj melegbe és öltözz át.
Hidratálás:
A hideg idő ellenére gondoskodni kell a folyadékutánpótlásról, hiszen mozgás közben a szervezet hőt termel és izzadással folyadékot veszít. A hideg levegőnek emellett szárító hatása van, mely növeli a dehidratáció veszélyét.
Hogyan öltözködj a téli futáshoz?
Fontos a réteges öltözködés. - A téli időszakban akár három réteg ruhára is szükség lehet.....
A legalsó réteg olyan ruha legyen, ami átengedi az izzadságot. A pamutpólóban a nedvesség miatt könnyen megfázhatunk. Az alsó réteg, ami a testtel közvetlenül érintkezik, fontos bokát is takaró futónadrág- zokni) víztaszító, nedvességelvezető legyen. Igen a bokánk se legyen kint, védjük az achillesünket a "megfázástól"!
Időjárástól függően viseljünk középső réteget (pl. polár pulóver) és külső réteget, ami inkább szélálló. Vízálló ruházat csak akkor szükséges, ha esőben vagy erős hóesésben futunk, ezek általában nem a jó szellőzésükről híresek. Ez a futónadrág fölé is igaz!
Ilyenkor azt gondolni, hogy "majd otthon megszáradok" = a megfázással!
A nyakat is védeni kell, érdemes beszerezni egy csősálat. Sapkát mindenképp vegyünk. Szerintem a kesztyű is nélkülözhetetlen / elengedhetetlen!
Testünk igen sok hőt veszít ezeken a testfelületeken, ezért ezeket minden esetben óvni szükséges. Nagy hidegben a fülünk és az ujjaink hűlnek át a leggyorsabban.
Cipő - Ha száraz időben futsz, a nyári cipő is megfelel. Esőben, hóban, jeges felületekhez viszont vízálló, megfelelő tapadású, téli / terep futócipő szükséges.
A láthatóság télen, amikor hamar sötétedik, különösen fontos. Használj fényvisszaverő kiegészítőket és/vagy válassz élénk színű ruhát. Használj fejlámpát, vagy villogót!
+1
Hideg van - értem én - de futás közben ez változni fog! Ha úgy indulsz el futni, hogy az udvaron álldogálva sem fázol a futásra szánt ruházatban, akkor baj van! SOK(K) A RUHA!
Az az ideális, ha kilépünk a szabadba még kicsit fázunk, míg a komfortos hőérzetet 5-10 perc kocogás után érjük el. Igen fontos, hogy mindig az aktuális időjáráshoz kell öltözködni. Szeles időben a hőérzet, akár 10 C fokkal is hidegebb lehet, mint amennyit a hőmérő mutat, ezt tartsuk észben. Ne a tegnapi ruhát vegyük fel automatikusan. Sokat számít hőérzet szempontjából az is, hogy süt-e a nap, illetve, hogy milyen a levegő páratartalma.
Mindenkinek egyéni a hőérzete!
Fontos az is, hogy a hőérzet személyenként változó. Ezét ne másokhoz öltözködjünk, hanem saját szervezetünk jelzéseire figyeljünk oda. Ökölszabály, hogy futás közben a hőérzet 15 C fokkal emelkedik. Ez alapján már nagyjából ki tudod kalkulálni mennyi és milyen ruhadarabra van szükséged.

A "laza" - "lassú" futás előnyei
A legnagyobb hiba, amit sokan elkövetnek, hogy a laza futásokat nem tartják fontosnak...
Előnyök:
- Ilyenkor sokkal hatékonyabban használja fel a zsírt a szervezet, hogy energiát nyerjen belőle (a futáshoz szükséges energia 80 százaléka zsírból jön), szemben a gyorsabb futásokkal, ahol általában a szénhidrátokból származó glikogénből nyersz energiát.
- A légzőszervi és izomrendszernek is jót tesznek, hiszen az ilyen edzések során a test hatékonyabban működteti ezeket. A lazább futások emellett a lassú izomrostokat is működésbe hozzák, így hosszú távon is tartani tudod a tempót, de nem jelent gondot a véghajrá sem.
- Az ízületek, inak és csontok is könnyebben hozzászoknak a futás által járó stresszhez, emellett erősebbé is válnak, ha beszélgetős tempóban haladsz.
- A tartásodra is jobban tudsz figyelni, amit minden futás során kamatoztathatsz.
- A mentális képességeidre is jó hatással van a laza futás.
De mi számít laza futásnak?
- A beszélgetős tempó, ami nem jelent különösebb megterhelést...(1.zóna)